|
Fel
|
|
Mindenki zeneiskolája
Ajánlók
Valóban iskola, és valóban mindenkié. Tanteremként a Rádió 13-as stúdiója szolgált, közel három hónapon át. A tanulók, budapesti dolgozók, önként vállalták, hogy aktívan közreműködnek a 18 nyilvános órán, amelynek sokszor 120–150 percnyi anyaga mostantól kezdve kéthetenként, esetenként negyven percbe sűrítve kerül majd a rádió nyilvánossága elé.
A „Tanár Úr”, Földes Imre, a Zeneművészeti Főiskola tanára, szenvedélyes muzsikus és megszállott nevelő. Azt is mondhatnám, hogy ez a műsorsorozat az ő „egyszemélyes show”-ja. A zenét szerető, de zenét sohasem tanult felnőttek — tehát nem a zenei általános iskolák neveltjei — számára teszi érzékelhetővé a zene alapelemeit. Arra tanítja őket, hogy meghallják a ritmust, az ütemet, a dallamot, a harmóniát, a hangszerelést, a formát, tehát kiműveli a fület, lehetőséget teremt a zene tudatosabb, mélyebb követéséhez. És zenén minden kor zenéjét érti, hallgatói számára a középkori, klasszikus vagy huszadik századi stílus kapui egyformán nyitva állanak. Mindehhez ezer ötlete van, fantasztikus hangzó példatára, rendelkezésére áll a zongora, a magnetofon, és segítenek a stúdióba hívott vendégek, akik egy-egy hangszert mutatnak be, egy-egy részlet elemzését teszik élővé, esetleg hangversenyt rögtönöznek.
Bevallom, bámulattal figyeltem azt a feszült alkotói légkört, amelyet a stúdióban teremtett, azt a szoros kapcsolatot, amely tanulóihoz fűzte, s azt a pedagógiai
makacsságot, amely nem hagyta nyugodni addig, míg hallgatói fel nem fogták a zene jeladását.
Önök, kedves rádióhallgatók, ha érdeklődnek, páratlanul izgalmas zeneiskolai órák résztvevői lesznek! Hallani fogják, amint a stúdióban ülő „iskolások”, az Önök képviselői, bonyolult ritmusokat tapsolnak vissza, amint Sztravinszkij-dallamot énekelnek hallás után, s amint Brahms-téma meghangszerelésére tesznek javaslatokat. Élvezhetik Önök is a híres vendégek jelenlétét, közvetlen magyarázatát, sőt aktívan is bekapcsolódhatnak a munkába: az órák végén feladatot kapnak, és a beküldött jó megoldásért — ha szerencsések — hanglemezjutalmat is. A műsorokban elhangzó valamennyi illusztráció teljes egészében megszólal az iskolai órákat kiegészítő Hangverseny a Mindenki zeneiskolája hallgatóinak c. adások során. És hogy könnyebben bekapcsolódjanak a munkába, az órákat és a hangversenyeket is megismételjük a rákövetkező héten, más adón, más időpontban.
Viszontlátásra tehát a Kossuth rádióban, a csütörtöki nyilvános felvételi vizsgán! Tapasztalni fogják, hogy ez az Önök zeneiskolája is. Szeretettel várunk mindenkit!
Kroó György
Megjelent: RTV rádió- és televízióújság, 1976/1 (január 5–11.)
A Rádió januárban indult sorozatának legilletékesebb értékelője az abban közvetlenül és közvetetten részt vevő sok száz rádióhallgató: nekik készült, hozzájuk szól a műsor. Mi, szakmabeliek csak külső szemlélői vagyunk ennek az ideális zeneiskolának.
Mint annyi más nagyszerű kezdeményezésnek, ennek a gondolatnak is a Magyar Rádió zenei népművelési rovata szegődött gazdájául. A rádió, mint legszélesebb kommunikációs fórum, óriási lehetőségeket rejt magában, amit néhány zenei műsor rendkívül magas átlag-színvonala maximálisan ki is használ. Nem sok ország rádióprogramja dicsekedhet ilyen széles körű és magas nívójú zenei közművelődési kínálattal.
A Mindenki zeneiskolája egyértelmű siker. Az értelem és a pedagógia győzelme, ami megint bebizonyította, hogy nincsenek megközelíthetetlen, megtaníthatatlan dolgok: „A zene mindenkié" oly sokat hangoztatott kodályi jelszavát most a maga igazában láttuk megvalósulni. Hiszen a zene is nyelv, aminek fejlődéstörténete, artikulációja, grammatikája van, amit bárki megérthet, ha a kulcsot megkapja hozzá. Persze, olyan nagytudású és kitűnő pedagógiai érzékű embertől, mint Földes Imre, aki sokéves tanári pályafutása során zeneművészeti szakiskolások és főiskolások százait látta el maradandó értékű zenei útravalóval, zenetanárok szakmai tudását gyarapítja és tartja ébren továbbképző munkájával, és szabadegyetemek még nagyobb számú hallgatóságát neveli a zene értésére és szeretetére. Szűkebb „osztálya” most a stúdióban ülő húszegynéhány rádióhallgatóból állt — nagyobb közönsége az egész ország.
A sorozat kalauz a zene alkotóelemeinek — ritmusnak, dallamnak, harmóniának és formának — a birodalmában. A tárgy mindig maga a zene, kortól, stílustól, szerzőtől
függetlenül. Ez a koncepció átfogóan mutatja be és magyarázza az alapvető zenei jelenségeket: látszólag egyszerűsít, valójában magasabb szinten összefoglal. Hiszen a nyelv lényegében változatlan; a jelenségek csak relatív tartalmi változáson mennek át a századok során. Kitűnőnek éreztem a disszonancia-konszonancia fogalompár viszonylagos jellegének bemutatását; a formaalkotó elemek népzenére és műzenére kiterjesztett vizsgálatát; a ritmikai alapképletek klasszikus verslábakkal való párhuzamát. És milyen remek, sokszínű, igényesen összeválogatott a zenei példatár! Természetes módon fér össze primitív dallam és Haydn, Palestrina, Schumann. Külön kiemelném a 20. századi zene egyenrangú tananyagként való beépítését: a Debussy-, Stravinsky-, Bartók-, Penderecki-idézetek ékesen demonstrálják a matéria továbbélését az új hangzásokban.
De az ismeret-átadásban végül is nem a mit, hanem a hogyan a fontosabb. Élő, intenzív kapcsolat nélkül a legszebb tananyag is halott marad. A kivételes pedagógus Földes Imre nélkül ez a sorozat sohasem született volna meg. Előadása rendkívül világos, logikus, mindig követhető; emellett olyan lelkes és szuggesztív, hogy bűvkörében tart minden odafigyelőt. Rádiós-órái kitűnő tempóban peregnek, hallgatóságát minden pillanatban aktivizálja, partneri kapcsolatot létesít velük. Olyan élő, spontán légkört teremtett a stúdióban, ami a legjobb rádióadásokban is ritkaság.
Sok száz rádióhallgató tanuló nevében mondunk köszönetet a műsor életrehívóinak és minden közreműködőjének ezért az élményt adó sorozatért.
Komlós Katalin
Megjelent a MUZSIKA c. folyóirat 1976. júliusi számában.
Részlet egy levélből, melyet Szegedi Benedek péceli vasesztergályos, a Ki nyer ma? című rádióműsor gyakori nyertese intézett Czigány Györgyhöz.
Talán azt hagyjuk, hogy én miképpen lettem itt hallgató, annál is inkább, mert máig sem tudom, de nem is fontos ez.
A „diákok” kiválogatása nagyszerűen sikerült. Volt tizennyolc éves diák és hetvenegy éves nyugdíjas doktor (nem orvos), tanár, mérnök, egyetemista és iparos. Azt sem tudtuk, hogy mikrofonláz is létezik, nagyokat nevettünk, sokat rosszalkodtunk, viccelődtünk, és ezt nemcsak megengedte, de velünk együtt mulatott Földes Imre tanár úr is.
Kiváló pedagógust, nagy zeneelméleti tudóst, igen türelmes, de az akaratát szinte erőszakkal is keresztülvivő, semmi megalkuvást nem tűrő, nagyszerű, kedves embert ismertünk meg benne. Nekünk szinte szórakozás volt a kilenc hétfő este, Földes tanár úrnak rengeteg munka.
Hogy mi mindent csináltunk mi: elénekeltük a Zsoltárszimfónia néhány sorát, és egy alkalommal oly nagy odaadással, belefelejtkezve harsogtuk az Örömódát, hogy szinte ki kellett dobni bennünket este 10 órakor a XIII-as stúdióból. — Teljes komolysággal énekelte a 65 éves doktor az Ég a gyertya, ég kezdetű „fennkölt” óvodásdalocskát, de maga komponálta, merőben új dallamszövéssel. Mi nagy tapssal jutalmaztuk a most született op. 1-et. — Doboltunk, vibrafonon, réztányéron, harangjátékon játszadoztunk és — te boldog Isten! — rengeteget tapsoltunk (ritmust). Ott egyetlen hétfő estén többet tapsoltam, mint amennyit egy Fradi-kupamérkőzésen szoktam.
Meg kell mondanom, hogy e játszadozások mellett is mi azért komolyan vettük a tanulást. Úgy örültünk, mint a gyerekek, ha egy-egy hozzászólásunk sikerült. Ha a tanár úr meg is dicsért, szinte belepirultunk.
Talán egy este végeztünk csak 22 óra előtt, és így nekem rendszerint rohannom kellett, hogy elérjem a keresztúri elágazástól 23 órakor induló utolsó autóbuszt, de még véletlenül sem jutott eszembe, hogy egyszer is hiányozzak.
Mire is oktatott bennünket Földes Imre?
Hogy a zeneművek mélyére kell hatolni. Sőt, onnan belülről kell jönni kifelé, hogy legelőször a mű magját ismerjük meg. Érezzük meg a zene lüktetését, valóságos életét, állandó ritmusváltásait. Beethoven 5. szimfóniájának 1. tételét darabokra szedte. Nem átallotta ezt a gyönyörűséget pőrére vetkőztetni, hogy bebizonyítsa: az ismert doboló dallam egyetlen esetben sem tér vissza önmagát megismételve. Ez a vetkőztetés várt a Zsoltárszimfóniára, az Örömódára és Bartók 3. zongoraversenyének 3. tételére is.
Én más úton jutottam el a zene megszeretéséhez, de hogy Földes Imre módszere a helyesebb, az vitán felüli. Gyönyörködöm én egy szimfónia vagy versenymű végighallgatásakor, mert magával tud ragadni a műből kiáradó öröm vagy bánat, a gyönyörű dallamosság, pazar hangszerelés, virtuóz kadencia — egyszóval szerethetem így is a zenét, de ezeket a műveket jobban megszeretni, csodálni, netán megérteni csakis Földes tanár úr módszerével lehet.
Egy más művészeti ágból vett példa: elámulok mindig az Erzsébet híd láttán; nem győzök betelni szépségeivel, ahogy karcsú testét féltve nem lép ám a vízbe, csakis a partokra teszi „lábacskáit”. Pedig csak készen láttam! Aki viszont látta az építkezést, a hatalmas gödröket, a zűrzavart, ismeri minden hajlatának beemelését, láthatta, hogyan lesz a rendetlenségből rend, a zűrzavarból világszépség, csodálata tehát sokkalta nagyobb az enyémnél, aki az egészet készen kapta.
Hiszek-e a Mindenki zeneiskolája sikerében? Gondolkodás nélkül igennel felelek. Ha nem így tennék, a zene szépségét vonnám kétségbe. Nagyon jól tudom, hogy többségében ma is elzárják a rádiót, ha ez a műsor következik. Különösen az anapesztusz, daktilusz, konszonáns, parlando, rubato, dódekafon stb. hallatán — de azért nem mindenki. Ezt nemcsak hiszem, de tudom is.
Nem vetekedhet a Ki nyer ma? népszerűségével, de oktató jellege, az avatatlanok elvezetése a zene megismeréséhez és megszerettetéséhez, és ahogy ez történik, feltétlenül hasznos és figyelemre méltó.
Szegedi Benedek
Megjelent a MUZSIKA c. folyóirat 1976. júliusi számában.
A Magyar Rádió tulajdona.
A megadott dátumok az első sugárzás időpontjai.
1
1976.01.08.
Kossuth Rádió |
Kettesével, hármasával |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Bartók, Beethoven, Chopin, Mozart, Verdi és Vivaldi műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
2
1976.01.22.
Kossuth Rádió |
Negyedek és nyolcadok |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Beethoven, Joseph Haydn, Mozart, Schubert és Schumann műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
3
1976.02.05.
Kossuth Rádió |
Változó súlyok |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részletek Bartók, Beethoven, Joseph Haydn és Stravinsky műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
4
1976.02.19.
Kossuth Rádió |
Kötötten és szabadon |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Magyar népdal, valamint részletek J. S. Bach, Bartók, Carissimi, Gluck, Kodály, Liszt, Soproni József és Sugár Rezső műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
5
1976.03.04.
Kossuth Rádió |
Komponáljunk dallamot! |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Egyiptomi beduin ének, gregorián, magyar gyermekdal, tibeti dallam, valamint részletek Bartók, Händel, Paganini, Puccini és Stravinsky műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
6
1976.03.18.
Kossuth Rádió |
Hangról hangra |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Magyar népdalok, valamint részletek J. S. Bach, Bartók, Beethoven, Monteverdi, Mozart, Schütz, Stravinsky és Anton Webern műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
7
1976.04.02.
Kossuth Rádió |
Hangrendszerek |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Nagy Péter főiskolai hallgató — zongora |
|
Gregorián, indiai zene, valamint részletek Bartók, Debussy, Ligeti György, Witold Lutosławski, Moniot d'Arras, Vivaldi és Wagner műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
8
1976.04.15.
Kossuth Rádió |
Hangok egymás fölött |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Nagy Péter főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Bartók, Bozay Attila, Joseph Haydn, Liszt, Guillaume de Machaut, Penderecki, Schönberg és Schumann műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
9
1976.04.29.
Kossuth Rádió |
Többszólamúság |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Magyar népdalok, indiai zene, valamint részletek J. S. Bach, Bartók, William Byrd, Händel, Kodály, Witold Lutosławski, Palestrina, Ravel és Schubert műveiből |
Rendező: Matz László
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
10
1976.05.13.
Kossuth Rádió |
Az ismétlés |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Magyar népdalok, valamint részletek Bartók, Beethoven, Muszorgszkij, Purcell, Schubert, Schumann és Weber műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
11
1976.05.27.
Kossuth Rádió |
A visszatérés |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Magyar népdal, valamint részletek Balassa Sándor, François Couperin, Kurtág György, Monteverdi, Mozart, Schubert és Schütz műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
12
1976.06.10.
Kossuth Rádió |
A variáció |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Gregorián, valamint részletek J. S. Bach, Bartók, Beethoven, Händel és Josquin műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
13
1976.09.14.
Kossuth Rádió |
Ütőhangszerek között |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kósa Gábor zeneszerző, ütőhangszerművész, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Bali-szigeti gamelán, valamint részletek Bartók, Berlioz, Mozart, Muszorgszkij és Szervánszky Endre műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
14
1976.09.28.
Kossuth Rádió |
Fúvósötös |
Közreműködnek: rádióhallgatók, a Jeunesses Musicales Fúvósötös (ifj. Kovács Imre — fuvola, Csánky Emília — oboa, ifj. Berkes Kálmán — klarinét, Zempléni Tamás — kürt, Hortobágyi György — fagott), valamint Hepke Péter — zongora |
|
J. S. Bach, Benjamin Britten, Debussy, Esterházy Pál, Joseph Haydn, Kurtág György, Mozart, Petrovics Emil és Rossini műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
15
1976.10.12.
Kossuth Rádió |
A rézfúvós-család |
Közreműködnek: rádióhallgatók, a Magyar Rézfúvós Együttes (Inhoff Ede és Varasdy Frigyes — trombita, Sztán Tivadar és Steiner Ferenc — harsona, Szabó László — tuba, Zempléni Tamás — kürt), valamint Csalog Gábor főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Beethoven, Andrea Gabrieli, Honegger, Láng István, Mozart, Muszorgszkij–Ravel, Johann Christoph Pezel, Prokofjev, Anton Reicha, Wagner és Weber műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
16
1976.10.26.
Kossuth Rádió |
Vonós kamarazene |
Közreműködnek: rádióhallgatók, a Bartók Vonósnégyes (Komlós Péter — I. hegedű, Devich Sándor — II. hegedű, Németh Géza — brácsa, Botvay Károly — cselló /gordonka/) |
|
Részletek Bartók, Beethoven, Brahms, Durkó Zsolt, Joseph Haydn és Ravel műveiből |
Rendező: Matz László
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
17
1976.11.09.
Kossuth Rádió |
Hangszereljünk! |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Sándor Frigyes karmester, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részletek Carl Philipp Emanuel Bach, Brahms, Corelli, Joseph Haydn, Mendelssohn, Szőllősy András és Anton Webern műveiből |
Rendező: Ella Péter
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
18
1976.11.23.
Kossuth Rádió |
Egy tétel közelében |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Csalog Gábor és Nagy Péter főiskolai hallgatók — zongora |
|
Bartók: 3. zongoraverseny 3. tétel |
Rendező: Ella Péter
Zenei munkatárs: Rubin Márta |
|
19
1977.02.01.
Kossuth Rádió |
Kérdés és felelet |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András és Szokolay Balázs főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részlet Szophoklész Oidipusz király c. drámájából, valamint részletek Mozart és Muszorgszkij műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Kecskeméti Gábor |
|
20
1977.02.15.
Kossuth Rádió |
Egyensúlyok |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András és Szokolay Balázs főiskolai hallgatók — zongora |
|
Magyar gyermekdalok, valamint részletek J. S. Bach, Bartók, Joseph Haydn, Kodály és Schumann műveiből |
Rendező: Fejes Cecília
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
21
1977.03.01.
Kossuth Rádió |
Több és kevesebb |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András és Szokolay Balázs főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Beethoven, Joseph Haydn és Mozart műveiből |
Rendező: Fejes Cecília
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
22
1977.03.15.
Kossuth Rádió |
A népdal hatása a műzenére |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András és Szokolay Balázs főiskolai hallgatók — zongora |
|
Magyar népdalok, orosz népdal, valamint részletek Bárdos Lajos, Bartók, Bozay Attila, Kodály, Maros Rudolf és Stravinsky műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Kecskeméti Gábor |
|
23
1977.03.29.
Kossuth Rádió |
Kisformák világa |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András és Szokolay Balázs főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részletek Beethoven, Chopin, Csajkovszkij, Händel, Marenzio, Mozart, Hans Sachs, Schubert, Wagner és Anton Webern műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
24
1977.04.12.
Kossuth Rádió |
A szonátaforma |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András és Szokolay Balázs főiskolai hallgatók — zongora |
|
Részletek Beethoven, Froberger, Mendelssohn-Bartholdy és Domenico Scarlatti műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Kecskeméti Gábor |
|
25
1977.04.26.
Kossuth Rádió |
Visszatérések |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek Beethoven, Giovanni Gabrieli, Joseph Haydn, Purcell, Ravel és Schubert műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
26
1977.05.10.
Kossuth Rádió |
A szólamok egymást utánozzák |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András és Szokolay Balázs főiskolai hallgatók — zongora |
|
Nigériai és felső-voltai (ma: Burkina Faso) népzene, a Nyár-kánon, valamint részletek J. S. Bach, Giovanni Gabrieli, Mozart, Palestrina és Verdi műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Göczey Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
27
1977.05.24.
Kossuth Rádió |
Mindent fejts ki egyből! |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kemenes András főiskolai hallgató — zongora |
|
Gregorián, valamint részletek J. S. Bach, Liszt és Szőllősy András műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
28
1977.06.07.
Kossuth Rádió |
A beszéd és ének határán |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Sziklay Erika énekművész, Elek Tihamér fuvolaművész |
|
Afro-amerikai szertartás, egyiptomi utcai árus, magyar éjjeliőr, magyar utcai árus, müezzin, Tahiti-szigeti népzene, valamint részletek Beethoven, Gershwin, Honegger, Lutosławski, Schönberg, Szokolay Sándor, Stravinsky és Wagner műveiből; Ady és Verhaeren versei, részlet egy Corneille drámából |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
29
1977.09.13.
Kossuth Rádió |
Szöveg és zene |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Szokolay Balázs főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Gesualdo és Händel műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
30
1977.09.27.
Kossuth Rádió |
Magyar szöveg és magyar zene |
Közreműködnek: rádióhallgatók |
|
Részletek Balassa Sándor, Durkó Zsolt, Kurtág György és Petrovics Emil műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
31
1977.10.11.
Kossuth Rádió |
Díszítőelemek |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Pertis Zsuzsa csembalóművész, Rolla János hegedűművész, Kelemen Pál gordonkaművész |
|
Részletek J. S. Bach, François Couperin, Ligeti György, Rameau, Domenico Scarlatti és Vivaldi műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
32
1977.10.25.
Kossuth Rádió |
Mit tud a zongora? |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Körmendi Klára és Fellegi Ádám zongoraművészek |
|
Részletek Bartók, Beethoven, John Cage, Chopin, Henry Cowell, Debussy, Liszt, Olivier Messiaen, Ravel, Szabó Csaba és Stravinsky műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
33
1977.11.08.
Kossuth Rádió |
Ezek is fafúvósok! (1.)
A piccolo és az angolkürt |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Tamás Zsuzsa — piccoló, Juhos Tibor — angolkürt, valamint Kemenes András főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek Bartók, Bizet, Erkel Ferenc, Dvořák, Ravel, Vivaldi és Wagner műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
34
1977.11.22.
Kossuth Rádió |
Ezek is fafúvósok! (2.)
A basszusklarinét és a kontrafagott |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Lénárd Andor — basszusklarinét, Joó András — kontrafagott, Juhos Tibor — angolkürt |
|
Részletek Bartók, Ravel, Sosztakovics és Verdi műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
35
1977.12.06.
Kossuth Rádió |
Vezényeljünk! |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Lehel György karmester és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara |
|
Schubert: 7. h-moll („Befejezetlen”) szimfónia — 1. tétel |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
36
1979.11.20.
Kossuth Rádió |
Figyeljük a nagybőgőt! |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Tibay Zsolt nagybőgőművész |
|
Részletek Beethoven, Henry Eccles, Mahler, Maros Rudolf, Schubert és Verdi műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
37
1979.12.04.
Kossuth Rádió |
A hárfa |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Mercz Nóra hárfaművész |
|
Részletek Gluck, Mozart, Sergiu Natra, Ravel, Carlos Salzedo, Verdi és Wagner műveiből |
Rendező: Fejes Cecília
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
38
1979.12.18.
Kossuth Rádió |
A cimbalom |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Fábián Márta cimbalomművész |
|
Iráni zene, valamint részletek J. S. Bach, François Couperin, Kocsár Miklós, Kodály, Kurtág György, Láng István, Liszt, Papp Lajos, Szokolay Sándor és Stravinsky műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
39
1980.01.15.
Kossuth Rádió |
A lant és rokonai |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Benkő Dániel — lant, vihuela, orpharion, Tarek Khouri — ud |
|
Szíriai zene, ungaresca, valamint részletek J. S. Bach, Bakfark Bálint, Francis Cutting, John Dowland, Heinrich Isaac, Janequin (Jannequin) és Luis de Milán műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
40
1980.01.29.
Kossuth Rádió |
A gitár |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Szendrey-Karper László és ifj. Kurtág György |
|
Flamenco, jazz, valamint részletek Bartók, Boccherini, Manuel de Falla, Farkas Ferenc, ifj. Kurtág György, Luis de Milán, Mozart, Rossini, Fernando Sor, Francisco Tarréga, Verdi és Heitor Villa-Lobos műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Szebenyi Júlia |
|
41
1980.02.12.
Kossuth Rádió |
Az orgona |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Lehotka Gábor orgonaművész, Kaszás Mihály ütőhangszerművész, Zeke Lajos főiskolai hallgató és Révész László, a Zeneművészeti Szakiskola hallgatója |
|
Részletek J. S. Bach, Brahms, François Couperin és Sáry László műveiből |
Rendező: Matz László
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
42
1980.02.26.
Kossuth Rádió |
Beszélgessünk a hangról! |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Ujházy László hangmérnök, Dubrovay László zeneszerző |
|
Részletek J. S. Bach, Dubrovay László, Mozart és Rossini műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
43
1980.03.11.
Kossuth Rádió |
A hangok nevei |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Soós András — ének, Harsányi Zsolt — pommer, dulcián |
|
Részletek J. S. Bach, Arezzói Guido, Josquin, Liszt, Ránki György, Schumann és Soproni József műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
44
1980.03.25.
Kossuth Rádió |
A zeneszerzés mestersége (1.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Balassa Sándor zeneszerző, Kemenes András főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek J. S. Bach és Palestrina műveiből |
Rendező: Matz László
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
45
1980.04.08.
Kossuth Rádió |
A zeneszerzés mestersége (2.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Balassa Sándor zeneszerző, Kemenes András főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek Balassa Sándor, Bartók, Beethoven és Kodály műveiből |
Rendező: Matz László
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
46
1981.03.03.
Kossuth Rádió |
Táncoljunk! (1.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Merényi Zsuzsa balettmester, Csalog Gábor főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Chopin, John Dowland, Erkel Ferenc, Claude Gervaise, Rameau és Ravel műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
47
1981.03.17.
Kossuth Rádió |
Táncoljunk! (2.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Merényi Zsuzsa balettmester, Csalog Gábor főiskolai hallgató — zongora |
|
Ragtime, valamint részletek Bartók, Beethoven, Joseph Haydn, Lully, Mozart, Ravel, Johann Strauss és Stravinsky műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
48
1981.03.31.
Kossuth Rádió |
Piano és forte |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Nagy Péter főiskolai hallgató — zongora |
|
Részletek J. S. Bach, Giovanni Gabrieli, Josquin, Orlando di Lasso (Orlande de Lassus), Johann Stamitz és Anton Webern műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
49
1981.04.14.
Kossuth Rádió |
Így is lehet — úgy is lehet |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Vidovszky László zeneszerző |
|
Afrikai zene Libériából, magyar gyermekdal, valamint részletek Brahms, William Byrd, Vidovszky László és Walther von der Vogelweide műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa |
|
50
1981.04.28.
Kossuth Rádió |
Zenetudósok műhelyében (1.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók és Somfai László |
|
Részletek Joseph Haydn és Roman Hoffstetter műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
51
1981.05.12.
Kossuth Rádió |
Zenetudósok műhelyében (2.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók, Kárpáti János és Vikár László |
|
Algériai és marokkói arab, mari (cseremisz), mordvin, tatár, votják népzene, spanyol cantiga, japán gagaku, indonéz gamelán, indiai rága, valamint részletek Bartók, Beethoven, Borogyin, Pierre Boulez és Mozart műveiből |
Rendező: Balassa Sándor
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
52
1981.05.26.
Kossuth Rádió |
A zenekritikáról (1.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók és Kroó György |
|
Részletek J. S. Bach, Orlando di Lasso (Orlande de Lassus), Monteverdi, Pergolesi és Jean-Jacques Rousseau műveiből |
Rendező: Matz László
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
53
1981.06.09.
Kossuth Rádió |
A zenekritikáról (2.) |
Közreműködnek: rádióhallgatók és Kroó György |
|
Részletek Brahms, Chopin, Jeney Zoltán, Liszt és Schumann műveiből |
Rendező: Matz László
Zenei munkatárs: Sarlós Zsuzsa és Kecskeméti Gábor |
|
|